Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodano: 25 maja 2009 r.

 

 

LIST OD PREZYDENTA RP

 

 

 

 

 

Warszawa, 27 maja 2009 r.

 

Szanowny Pan

Krzysztof Adam KOŁTYŚ

Burmistrz Janowa Lubelskiego

Szanowny Panie!

 

Zbliżają się obchody dwudziestej rocznicy przełomowego wydarzenia w dziejach naszej ojczyzny, jakim były czerwcowe wybory do Sejmu i Senatu w 1989 roku. Wybory, podczas których Polacy dali wyraz swemu pragnieniu życia w kraju demokratycznym, praworządnym, respektującym prawa człowieka, jego naturalne dążenia i aspiracje.

Drugą ważną datą na drodze polskich przemian ustrojowych był dzień 27 maja 1990 roku, a więc pierwsze w powojennej historii wolne wybory powszechne, w których wyłoniono władze gmin — nowo utworzonych jednostek samorządu terytorialnego. Dzisiaj, jak co roku, dla upamiętnienia tej daty świętujemy ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Dzień Samorządu Terytorialnego.

W trudnych uwarunkowaniach społeczno-ekonomicznych lat dziewięćdziesiątych samorządy lokalne rozpoczęły realizację zadań, które dotąd były domeną administracji rządowej. Niezależność w zakresie realizacji tych zadań oraz samodzielność budżetowa okazały się szansą na upragnione zmiany. Szansą na rozwój Polski poprzez mądre, kreatywne gospodarowanie samorządowców. Rozpoczął się również naturalny, sprawdzony w systemach demokratycznych proces wyłaniania osób, które zdobywszy zaufanie wyborców l doświadczenie są przygotowane do pełnienia funkcji liderów swoich lokalnych społeczności. Nie byłoby dzisiejszej Polski bez olbrzymiej, twórczej energii, którą wyzwoliła samorządowa reforma, bez ogromnego wysiłku i osiągnięć samorządowców.

Zadania samorządu są liczne i stale rosną — od rozwiązywania elementarnych potrzeb społeczności lokalnych po kształtowanie polityki regionalnej i współpracę z agendami Unii Europejskiej. Dzisiaj przed samorządami stoją także inne trudne wyzwania. Jednym z nich jest globalny kryzys ekonomiczny, którego skutki wyznaczać mogą jeszcze nie do końca zdefiniowane i przewidywalne problemy. Już od października 2008 roku spotykam się z ekonomistami, szefami instytucji finansowych, aby poznać różne aspekty sytuacji i stworzyć niezależne forum wymiany poglądów. Do tych dyskusji zostali zaproszeni również przedstawiciele samorządu terytorialnego. Jestem zwolennikiem aktywnej i odważnej walki z kryzysem. Za szczególnie ważną kwestię uważam przeciwstawienie się społecznym skutkom recesji, aby w jak najmniejszym stopniu dotknęła ona gospodarstwa domowe i nie odbiła się na życiu milionów Polaków. Wspominam o tych problemach przede wszystkim dlatego, by podkreślić Państwa pracę, której wagę i wielkość potrafię docenić, opierając się na własnych doświadczeniach samorządowca — byłego prezydenta Warszawy.

Doświadczenie i wiedza o potrzebach społeczności lokalnych sprawiają, że opinie działaczy samorządowych są i powinny być w jeszcze większym stopniu brane pod uwagę podczas dyskusji i prac nad regulacjami istotnymi dla dalszego rozwoju naszego kraju. Z uwagą słucham polskich samorządowców podczas moich wizyt w miastach i wsiach. Otrzymuję także wiele zaproszeń na debaty, konferencje, spotkania i uroczystości samorządowe. Nie we wszystkich mogę brać udział osobiście, ale szczegółowe relacje z Państwa dyskusji są niezwykle interesujące i inspirujące. Spotkania te są dowodem coraz pełniejszej integracji środowiska samorządowego, jego otwartości na nowe idee, woli stałej wymiany doświadczeń, chęci poznawania i popularyzowania dobrych, sprawdzonych w praktyce wzorów. Cieszy rozwój współpracy między poszczególnymi samorządami oraz ogólnopolskimi organizacjami: Unią Metropolii Polskich, Unią Miasteczek Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Województw RP. Obserwując tę współpracę, utwierdzam się w przekonaniu, że samorządy są fundamentem i jednym z najważniejszych ośrodków umacniających społeczeństwo obywatelskie, ducha wspólnotowego, ideę solidarnej współpracy dla Polski — dla jednej, wspólnej, naszej Rzeczypospolitej.

Z okazji dzisiejszego święta - święta samorządu i samorządowców — pragnę podziękować Państwu za dotychczasowy trud i życzyć niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej niezmiernie ważnej i odpowiedzialnej pracy, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

 

 

 


Dodano: 25 maja 2009 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI