Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

 

Dodano: 12 maja 2009 r.

WIOSNA Z TEATREM NA KRESACH

 

Dzięki staraniom znanego działacza kultury i zasłużonego aktora, a zarazem dyrektora Biłgorajskiego Ośrodka Kultury, pana Stefana Szmidta , odbyły się naprzemiennie w trzech pobliskich miastach (Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju i Janowie Lubelskim) pokazy sztuk teatralnych z udziałem aktorów scen Warszawy i Krakowa.

Od piątku 8 maja do niedzieli 10 maja w sali kinowej Janowskiego Ośrodka Kultury grane były trzy spektakle teatralne. Inauguracji „Wiosny Teatralnej” dokonał właśnie Pan Stefan Szmidt witając gości przybyłych do naszego ośrodka kultury na spektakl.

W piątkowy wieczór aktorzy Teatru Studio w Warszawie: Irena Jun, Wiesław Komasa oraz dwójka młodych „górali” w ludowych strojach, zaprezentowali sztukę „Filozofia po góralsku” w/g księdza Józefa Tischnera. W tym przedstawieniu gęsto było od słów i złotych myśli góralskich gdzie filozoficzna prawda kryje się w dowcipie. Aktorzy opanowawszy do perfekcji piękną góralską gwarę bawili widzów mnogością mniej lub bardziej zabawnych sentencji zawartych w wartkim i potoczystym dialogu, jaki ze sobą toczyli. Nie brak też odniesień do obecnej sytuacji w państwie, gdy mowa o uczciwości i polityce -„Fundamentem władzy jest sprawiedliwość”, w każdym razie być powinna. Skoro jej brak, to czas na uszczypliwy komentarz - zza uchylonych drzwi góralskiej chaty dobiega chóralne beczenie baranów.

Na uwagę zasługuje w tej sztuce scenografia. Bardzo skromna, lecz sugestywna, przenosząca widza w klimat naszych gór i góralskiej chaty.

W sobotę natomiast przybyli do nas aktorzy z Krakowa: Marek Sawicki, Adam Zych i Adam Kwaśny, ze sztuką „Kolacja na cztery ręce”, która została napisana w 1984 roku przez niemieckiego muzykologa Paula Barza, autora wielu książek o muzyce baroku. Sztuka opowiada historię fikcyjnego spotkania dwóch genialnych muzyków siedemnastego wieku, Bacha i Haendla. Tu w zaciszu salonu hotelowego w Lipsku, przy suto zastawionym stole, toczy się słowny pojedynek obnażający niskie namiętności naszych bohaterów: próżność, chciwość, zazdrość, ale i szczere pragnienie tworzenia dzieł wielkich, nieprzemijających.

Swoją drogą - ciekawe jak wyglądałoby rzeczywiste spotkanie tych wielkich postaci historii?

W niedzielny wieczór mogliśmy uczestniczyć w spektaklu „ John and Mary”. Swoje role grają tu aktorzy teatru TM w Warszawie: Agnieszka Śitek i Tomasz Mędrzak. Jest to zabawna opowieść o dwóch samotnych nieznanych sobie ludziach, których połączyła chwilowa potrzeba bliskości.

Spotykają się na przyjęciu i zauroczeni sobą, spędzają noc. Ranek uświadamia im, że nic o sobie nie wiedzą, ale być może to przypadkowe spotkanie jest szansą na „miłość od pierwszego wejrzenia”.

Nie często mamy okazję gościć w naszym małym miasteczku prawdziwych artystów scen teatralnych. Przybyli do nas, aby nieść radość, rozrywkę, zmusić nas do refleksji i zadumy, chcąc przenieść nas na chwilę w inny wymiar, abyśmy poczuli się w sposób niecodzienny.

Była to już druga „Wiosna z teatrem na Kresach” i zapewne za rok w pięknie wyremontowanym budynku Janowskiego Ośrodka Kultury znów przeżyjemy prawdziwą ucztę duchową uczestnicząc w ciekawych spektaklach teatralnych, a wtedy żaden fotel Janowskiego kina nie będzie pusty.

Tekst i foto: Leszek Waberski

 


Dodano: 12 maja 2009 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona internetowa MOSiR

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI