Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

 

Dodano: 23 kwietnia 2009 r.

 

KŁOPOT Z DOMEM HANDLOWYM

 

Sprawa ostatnich prac na elewacji domu handlowego w rynku Janowa wywołała słuszne oburzenie wśród mieszkańców i sympatyków naszego miasta, na miejskiej stronie WWW cytowany był list mieszkańca Lublina w tej sprawie („Oj, szpeci”). Obecnie zamieszczamy komentarz architekta miejskiego Jolanty Zezulińskiej.

 

Janów Lubelski może być dumny z historycznego dziedzictwa Zamoyskich, jest posiadaczem - chyba cudem bożym uszanowanego układu urbanistycznego, staraniem obecnych władz powoli odzyskuje rynek. Tym bardziej miasto cierpi z powodu tych kilku fatalnych „pamiątek” po PRL – obecnie po rozpoczęciu rewitalizacji najbardziej rażący jest dom handlowy, duży budynek cynicznie postawiony w latach 60-tych przed kościołem, aby zdegradować najcenniejszy zabytek i duchowe centrum Ziemi Janowskiej.

Przed czterema laty po analizie stanu prawnego, aspektów społecznych i gospodarczych Gmina Janów Lubelski podjęła trudną decyzję i wyraziła zgodę na adaptację kolizyjnego budynku pod warunkiem jego przebudowy przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w sposób zgodny z wytycznymi konserwatorskimi. Biorąc pod uwagę obecność ruchu tranzytowego ulicą Jana Zamoyskiego, uznaliśmy, że efekty rewitalizacji Starego Rynku są na razie ograniczone, dlatego obowiązek rewaloryzacji budynku został przesunięty w czasie. Jednocześnie zaproponowaliśmy GS rozwiązania poprawiające stan na dziś, polegające na usunięciu reklam, odnowieniu przeszklonych fasad i zmianie organizacji wewnętrznej przestrzeni handlowej tak, by zlikwidowano zaplecza sklepowe od strony okien i wykorzystano widoki z piętra na rynek i sanktuarium. GS usunęła z szyb część reklam, oczekiwaliśmy na dalsze działania, aż ujrzeliśmy pojawiające się w oknach fatalne panele…i mamy blaszany magazyn w centrum odnowionego rynku.

Oburzone naszymi pretensjami władze GS zarzucają, że poprawiają bezpieczeństwo, i cieszmy się, bo dzięki tym zabiegom obiekt może być nadal użytkowany, szyby już nam nie spadną na głowę, a w ogóle to jak można w dobie kryzysu mówić o estetyce.

Przepraszam za ironizowanie, chcę jednoznacznie powiedzieć, że Miasto nie akceptuje takich działań i takiej argumentacji. Budynek znajdujący się w tym miejscu musi być architektonicznym majstersztykiem, jest bardzo ważnym domknięciem pierzei rynku, tym bardziej znaczącym, że jest widziany na przedpolu dominanty architektonicznej – kościoła z zespołem podominikańskim. Lubelski Konserwator Zabytków, który również interweniował w tej sprawie jest zdania, że najlepiej byłoby doprowadzić do likwidacji obiektu.

Właściciel takiego obiektu musi być tego świadomy i musi mieć ambicję utrzymywania go na odpowiednim poziomie, by sprostać wysokim oczekiwaniom. Argument utrzymania budynku w ruchu nikogo dzisiaj nie satysfakcjonuje. W mieście przybywa powierzchni handlowych o odpowiednim standardzie, które będą przyciągać klientów i handlowców i na pewno pracującym tam ludziom utrata pracy nie grozi. Naturalną tendencją i koniecznością jest podwyższanie standardu lokali, szczególnie w starym rynku, który będzie się stawał przestrzenią „ekskluzywną”.

Nadal mamy nadzieję na współpracę, jednak jesteśmy bardzo rozczarowani postawą Gminnej Spółdzielni, która traci wiarygodność jako partner, mogący spełnić tak wysokie wymagania. Nie mamy obecnie instrumentów prawnych, by zakwestionować legalność robót budowlanych, problem więc pozostaje i będzie narastał. Tymczasem korzystnie może potoczyć się sprawa wyprowadzenia dworca i szybciej niż się spodziewamy zaistnieje szansa kontynuacji procesu zmian. Problem domu handlowego stanie się jeszcze bardziej rażący, dlatego już teraz pracujmy nad wyznaczeniem spójnego kierunku dalszej rewitalizacji rynku.

Samorząd Janowa Lubelskiego przystąpił właśnie do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego i na tym etapie sprawa powinna być ponownie przeanalizowana.

Abstrahując od sprawy własności obiektu i całej złożoności obecnych uwarunkowań, rozważmy docelowe przeznaczenie tego miejsca:

- Czy chcemy przebudowy domu handlowego na galerię „Janowskie Sukiennice”?

- Czy powinniśmy zlikwidować budynek zgodnie z sugestią Konserwatora Zabytków i odsłonić całkowicie kościół?

- Czy szukać innych rozwiązań, jeśli tak, to jakich?
Procedura planistyczna potrwa około 3 lat, ten czas możemy wykorzystać na spokojną dyskusję publiczną. Po 20 latach doświadczenia w samorządności, w przededniu 370- lecia od wytyczenia rynku miasta, nie możemy przejść do porządku nad błędem poprzedników, trzeba zmierzyć się z tym problemem, by znaleźć rozwiązanie, które przyniesie naszemu miastu, przyszłym pokoleniom janowiaków, najwięcej korzyści społecznych, gospodarczych oraz wizerunkowych.

Jolanta Zezulińska

Architekt Miejski


Dodano: 23 kwietnia 2009 r.

 

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona internetowa MOSiR

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI