Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

 

Dodano: 20 kwietnia 2009 r.

 

„JANOWSKIE KORZENIE” (nowy numer)

Przed wojną był powszechnie znany w Janowie, zwłaszcza w środowisku młodzieży. Po wojnie jego rodzina wyjechała do Lublina, zniknęło nazwisko i już tylko pojedyncze osoby pamiętają, kim był i jak zginął Władek Ulanowski. Za to trwa w Janowie nazwisko kpt. „Visa” – Sowy, ale wśród dalszej rodziny i obcych. On sam został zamordowany przez UB w wieku zaledwie 30 lat. Nie tak tragicznie zakończył życie ks. Kazimierz Pińciurek, ale jego trudna droga do kapłaństwa oraz dzieło, jakie po sobie pozostawił, są godne pamięci przez pokolenia. Żyją za to Szpryty, Ślomy, Kiedasy, Talimciaki, Papeciaki, Kuniasy, Hitlerzaki, Judery, Dumankowe, Mołcoki, Mądrzaki i setki im podobnych. Gdzie? W janowskim powiecie.

O nich wszystkich (i jeszcze innych) przeczytać można w najnowszym numerze „Janowskich Korzeni”. Ponadto w tym wydaniu Czesław Placha kończy opowieść o dziejach Wierzchowisk, G. Ciupak pisze o XIX-wiecznym Stojeszynie, a Lucyna Olszówka o okupacyjnej historii Wolicy.

Wszyscy kochamy uroczysko w Kruczku, ale jaka była geneza kultu św. Antoniego, a przede wszystkim Kalwarii w tym miejscu? Wyjaśnia to A. Trójczak.

„Łażę tymczasem po mieście [Janowie Lubelskim]. Cerkiew prawosławna wewnątrz rozrzucona, ołtarza nie ma, różne ikony, szaty liturgiczne, kołpaki archireja, portret Eulogiusza i księgi liturgiczne walają się po ziemi. Dzwony zdjęła Kom. Armii na metal do amunicji. Moskale zaś zabrali poprzednio dzwony z kościoła. Znajduję w cerkwi ikonę na drzewie cyprysowym, M. Boską Kazańską i plakietkę srebrną z Woskresieniem…” – tak zapamiętał Janów w 1915 r. August Krasicki. Na dalszych stronach dziennika opisuje na żywo Białą, Godziszów i inne miejscowości.

Ponadto w 12 numerze JK: o osadnictwie na Ziemi Janowskiej w VII-XIII w., o handlu i rzemiośle w Janowie w 1923 r., o nieudanym „szczypaniu” ks. Pińciurka przez UB, janowskiej prasie i pomniku na Porytowym Wzgórzu.

Najnowszy numer „Janowskich Korzeni” (a także większość numerów archiwalnych) jest dostępny w księgarni „Kamena”, w Muzeum Regionalnym i Redakcji.

Tekst:: Józef Łukasiewicz


Dodano: 20 kwietnia 2009 r.

 

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona internetowa MOSiR

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI