Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodano: 28 marca 2008 r.

 

WĘDROWNE SPOTKANIA Z OPOWIEŚCIĄ

 

W okresie od 12 marca do 19 kwietnia 2009 roku w samym Lublinie i w siedmiu miejscowościach regionu lubelskiego: Bychawie, Frampolu, Goraju, Janowie Lubelskim, Józefowie, Turobinie i Tyszowcach odbywać się będą zorganizowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” Wędrowne Spotkania z Opowieścią. Głównym motywem I edycji Spotkań będzie podróż śladami opowiadań I. B. Singera dziejących się w małych miasteczkach Lubelszczyzny. Symboliczną postacią dla Spotkań będzie oczywiście Sztukmistrz Jasza Mazur, bohater najbardziej znanej książki Singera – „Sztukmistrz z Lublina”. Pisarz właśnie w miasteczkach (sztetlach) Lubelszczyzny osadził swój magiczny jidiszland, tu dzieje się akcja większości jego opowiadań. O tym, że Lublin i Lubelszczyzna były szczególnie mitotwórcze dla pisarzy żydowskich świadczą nazwiska takich autorów jak: Jakub Glatsztejn, Szalom Asz, Icchak Lejb Perec. Dodajmy do tego jeszcze słynnych „mędrców z Chełma”, legendarnego Golema (również z Chełma) oraz niezliczone opowieści chasydów (w tym o Widzącym z Lublina), żeby mieć obraz znaczenia tego regionu dla literatury i kultury żydowskiej.

W ciągu miesiąca w każdym z wybranych miast można będzie posłuchać Witolda Dąbrowskiego, opowiadacza z Teatru NN i jego opowieści zainspirowanych opowiadaniami I.B. Singera. Będą wśród nich m.in.: ”Jak Szlemiel szedł z Chełma do Warszawy”, „Tajbełe i jej demon”, „Ostatni demon”, „Ole i Trufa”.

Wybór miejsc, w których będą odbywać się Wędrowne Spotkania z Opowieściami nie jest przypadkowy. Każda z tych miejscowości została utrwalona w konkretnym opowiadaniu pisarza. Trasa „Wędrownych Spotkań z Opowieścią” wyznaczy również Literacki Szlak „Śladami opowiadań I.B. Singera”. Podczas „Spotkań” prezentowany będzie portal „Śladami opowiadań I.B. Singera”, w którym znajdziemy informację o samym pisarzu i o jego twórczości. Będzie to także opowieść o małych miasteczkach Lubelszczyzny, o ich dziedzictwie kulturowym. W portalu będzie można m.in. obejrzeć ocalałe przedwojenne zdjęcia konkretnych miejscowości, czy odsłuchać nagrane wspomnienia ich mieszkańców. Chcemy ożywić te miejsca, dać im impuls do zmian, na przykład poprzez różnego rodzaju działania animacyjne choćby takie jak, wspólne tworzenie literackiego szlaku „Śladami opowiadań I.B. Singera”.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Europejskim Centrum Integracji i Współpracy Samorządowej "Dom Europy" i lokalne instytucje kultury.

Początek „Spotkań” (12.III.2009)

Rozpoczęcie I edycji „Wędrownych Spotkań z Opowieścią” odbyło się w Lublinie 12 marca w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją”, przy ul. Grodzkiej 11. W tym budynku przed wojną przez wiele lat mieściła się ochronka dla żydowskich dzieci. Dzieje się tam również jedno z opowiadań Singera „Menasze i Rachela”, które zostało opowiedziane w formie uteatralizowanej przez młodzież z Teatru „Panopticum”, pracującą pod kierunkiem Mieczysława Wojtasa.

Zakończenie „Spotkań” (18.IV.2009) - urodziny Sztukmistrza

Zakończenie Spotkań odbędzie się 18 kwietnia w Lublinie. To wyjątkowy dzień dla Miasta. 50 lat temu, 18 kwietnia 1959 roku, także w sobotę ukazał się w języku jidisz, w piśmie „Forwerts” pierwszy odcinek „Sztukmistrza z Lublina”. Tak, więc w tym dniu narodził się literacki bohater tej książki – Jasza Mazur, który stał się najbardziej znanym w świecie lublinianinem.

Chcąc uczcić 50. urodziny Sztukmistrza tego dnia zostanie przeczytana z podziałem na role skrócona wersja książki (ok. 1 i 1/2 h). Będzie też urodzinowy tort i inne atrakcje.

Tekst: B. N.

 


Dodano: 28 marca 2008 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


Strona internetowa MOSiR

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006 - 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI