Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

 

Dodano: 23 lutego 2008 r.

 

CZYSTE POWIETRZE…

 

„…W Polsce 92% palących rodziców przyznaje się do palenia w obecności dzieci – 70% dzieci narażonych jest na wymuszone bierne palenie. Ekspozycja na dym tytoniowy w przypadku dzieci zwłaszcza tych najmłodszych prowadzi do częstego występowania chorób: układu oddechowego, ucha środkowego, rozwoju astmy i zaostrzenia przebiegu tej choroby. Najnowsze badania coraz częściej wskazują również, że dzieci te cechują się gorszym rozwojem psychofizycznym oraz sprawiają więcej kłopotów wychowawczych, mają kłopoty z pisaniem i czytaniem, cierpią na zaburzenia układu nerwowego, które objawiają się impulsywnością, trudnościami w skupieniu uwagi, niepokojem, nadwrażliwością, trudnościami w przystosowaniu…” 

Jest to fragment z konferencji, którą zorganizował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim w dniu 18 lutego.

W konferencji udział wzięli dyrektorzy placówek wychowania przedszkolnego oraz pracownicy instytucji państwowych z terenu gminy i powiatu Janów Lubelski. Była ona w dużym stopniu poświęcona programowi „Czyste Powietrze Wokół Nas”, który ma być realizowany wśród sześciolatków uczęszczających do przedszkoli. Program ten ma charakter profilaktyczny, jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inne osoby palą przy nich papierosy. Program dostosowany jest do możliwości rozwojowych i intelektualnych dzieci. Co roku w programie bierze udział coraz większa liczba przedszkoli co świadczy o zasadności wprowadzania wychowania antynikotynowego dla tej grupy wiekowej.

Druga część spotkania poświęcona była inwazyjnej chorobie meningokokowej. Poprowadził ją pan Sebastian Bednarczyk przedstawiciel firmy Baxter.

W ostatnich latach w Polsce nastąpił wzrost liczby zachorowań wywołanych przez meningokoki. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 0 do 4 roku życia oraz młodzież. Jednak należy pamiętać, że zachorować może każdy bez względu na wiek. Zakażeniu sprzyjają ryzykowne zachowania, np: przebywanie w zatłoczonych pomieszczeniach o dużym natężeniu hałasu (dyskoteka, koncert), przebywanie dłuższy czas w grupie w zamkniętych pomieszczeniach (koszary, internaty, akademiki), przygodne pocałunki, picie z jednej butelki, używanie wspólnych sztućców, palenie tego samego papierosa, bardziej podatni na zakażenia są ludzie, których organizm jest osłabiony.

Objawy zakażenia meningokokowego w początkowej fazie podobne są do przeziębienia (gorączka, bóle stawowe, mięśniowe, złe samopoczucie). Mogą również wystąpić bóle głowy, nudności wymioty, sztywność karku, drgawki – często świadczące o zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych. Charakterystycznym objawem w postępującym zakażeniu jest wysypka wybroczynowa – plamki na skórze całego ciała w postaci drobnych czerwonych punkcików zlewających się w późniejszym okresie w duże plamy, które nie bledną pod naciskiem. Wysypka może być jednym z ostatnich objawów. Choroba rozwija się bardzo szybko, po wystąpieniu pierwszych objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie ratunkowe. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest stosowanie szczepień ochronnych. Należy pamiętać, że szczepionka zabezpiecza przed zakażeniem meningokokami typu C (w chwili obecnej najgroźniejszymi) nie zabezpiecza przed zakażeniem typu B. Szczepionkę można podawać osobom powyżej 2 miesiąca życia, jej koszt to około 80 zł.

 

Tekst i foto: Łukasz Spryszak

 


Dodano:23 lutego 2008 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona internetowa MOSiR

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI