Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 30 listopada 2008 r.

 

DONIOSŁY AKT INTRONIZACJI

 

26 listopada 2008 r. zapisze się trwale w historii Janowa Lubelskiego, bowiem tego dnia dokonany został Akt Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w wymiarze społecznym z udziałem władz świeckich i kościelnych.

Ojciec Św. Jan Paweł II 3 czerwca 1997 roku w Gnieźnie mówił:

„Bez Chrystusa nie można budować trwałej jedności. Nie można tego robić odcinając się od tych korzeni, z których wyrosły narody i kultury Europy, i od tego wielkiego bogactwa minionych wieków. Jakże można liczyć na zbudowanie „wspólnego domu" dla całej Europy, jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii, połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej, będącej owocem Boga? [...] Do prawdziwego zjednoczenia kontynentu europejskiego droga jeszcze jest daleka. Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona jednością ducha. Jednak na razie dzieli nas mur, jest on zbudowany z egoizmu politycznego i gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka”.

Kilka lat temu przy Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim zawiązała się kilkunastoosobowa wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlitewne działanie wspólnoty miało doprowadzić do osiągnięcia wysoko ustawionego celu, jakim była Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa w środowisku janowskim. Ostatnie tygodnie Wspólnoty wypełnione były szczególnie modlitwą i przygotowaniem do uroczystości, które były poprzedzone rekolekcjami.

Trwające cztery dni rekolekcje intronizacyjne w dniach: od 23 do 26 listopada 2008 r. miały na celu bezpośrednio przygotować parafian do aktu Intronizacji. Nauki były głoszone przez redemptorystów: o. Stanisława Kuczka i o. Jerzego Czaplę, którzy dokonali wprowadzenia w sens Intronizacji podczas wszystkich niedzielnych Mszy św.

W kolejne dni głoszone były nauki przygotowujące do osobistego wyboru Jezusa Chrystusa na Króla własnych serc oraz Intronizacji w rodzinach. W ostatnim dniu podczas uroczystej Mszy św. kończącej rekolekcje nastąpił kulminacyjny moment dokonania aktu Intronizacji w wymiarze społecznym z udziałem władz świeckich i kościelnych naszego środowiska. Na uroczystość przybyły delegacje władz samorządowych powiatu, miasta i gminy, delegacje instytucji i zakładów pracy, delegacje reprezentujące różne stany i profesje. Wśród delegacji znaleźli się także przedstawiciele wspólnot dziecięcych i młodzieżowych oraz stowarzyszeń i ruchów katolickich działających przy parafii. Uroczystość uświetniły swoją obecnością liczne poczty sztandarowe i delegacje wspólnot dla Intronizacji ze swoimi kapłanami przybyłe z kilkunastu, często odległych, parafii diecezji sandomierskiej, między innymi z Sandomierza, Tarnobrzega, Niska i pobliskiego Godziszowa. Na uroczystości była także obecna Pani Ewa Nosiadek, krajowa animatorka Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Pani Ewa Rokoszewska z Tarnobrzega, animatorka diecezji sandomierskiej. Na uroczystość przybył także ks. dziekan Władysław Czajka z Równego na Ukrainie, który w latach 80-tych był wikariuszem Janowie Lub.

Po liturgii słowa i wygłoszonej nauce przez o. Stanisława Kuczka nastąpiła główna część Intronizacji – złożenie przyrzeczenia przez wszystkich wiernych i uroczyste składanie Aktów Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana Panów, które rozpoczął Proboszcz parafii, ks. Jacek Staszak wraz z kapłanami, następnie siostry zakonne, delegacja Rady Powiatu i Starostwa Powiatowego oraz delegacja Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej. 

Następnie Akty Intronizacji składały delegacje instytucji i zakładów pracy, delegacje reprezentujące różne stany i profesje, a także przedstawiciele wspólnot dziecięcych i młodzieżowych oraz stowarzyszeń i ruchów katolickich działających przy parafii p.w. św. Jana Chrzciciela.

Należy wspomnieć, iż doniosłość tego wydarzenia uświetnił swoją obecnością ks. Biskup Andrzej Dzięga, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, który przybył, aby sprawować liturgię na porannej Mszy św. Ks. Biskup poświęcił także obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa, które były wręczane delegacjom podczas głównej uroczystości. Liczne obowiązki związane z Nawiedzeniem Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w diecezji sandomierskiej uniemożliwiły Jego obecność na głównej Mszy św.

Po zakończonej Mszy św. kapłani udzielili specjalnego błogosławieństwa wiernym zebranym w świątyni.

Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa spotyka się raz w tygodniu na modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu w każdy czwartek od godz. 16:15 do 17:30. Wspólnota na cotygodniowej adoracji łączy ludzi z różnych grup, a także tych, którzy do wspólnot religijnych nie należą.

 

Tekst: Red.

Foto: Krzysztof Rząd


Dodano: 30 listopada 2008 r.


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2007 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI