Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 19 listopada 2008 r.

KOŚCIÓŁ NA WSCHODZIE ŻYJE

 

Istnieje i żyje dzięki kapłanom, którzy bez reszty oddają swoje życie dla katolickiej społeczności na Ukrainie.

Uroczystego poświęcenia świątyni katolickiej w Kostopolu dokonał 18 października bp Marcjan Trofimiak. W homilii ordynariusz łucki nawiązał do trudnej przeszłości Kościoła na Wschodzie. Mówił o Chruszczowie, który wjeżdżając do Tarnopola, jako pierwsze ujrzał wieże kościoła. Po jego wyjeździe świątynię wysadzono w powietrze…

Uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości. – Jeden jest Bóg, jeden jest nasz zbawiciel i jeden jest Kościół – podkreślał potrzebę jedności mitrat Roman z Łucka.

– Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Świat powinien je otwierać. W Kostopolu te drzwi zostały otwarte. Nie zamykajcie ich nigdy – apelował Tomasz Janik, konsul RP na Ukrainie. Ponadto przedstawiciel baptystów odczytał fragment Ewangelii św. Jana, w którym Chrystus nazywa siebie drogą, prawdą i życiem.

W uroczystości poświęcenia kościoła w Kostopolu wzięło udział prawie 50 osób z Janowa Lubelskiego i była to najliczniejsza delegacja zagraniczna. Pojechali obaj janowscy proboszczowie, ks. inf. E. Markiewicz, władze samorządowe – starostowie, burmistrzowie, przewodniczący rad powiatu i miasta. Było ok. 20 osób świeckich – głównie ci, którzy w dobrej pamięci zachowali ks. Czajkę z jego pracy w Janowie (1983-1990). To zrobiło dobre wrażenie na wszystkich obecnych w kościele, a ks. Czajka był dumny, że krajanie nie zawiedli. Również dary ołtarza „naszych” były najznaczniejsze – starostowie ofiarowali duży obraz Pana Jezusa Miłosiernego, przedstawiciele miasta – złoty kielich, a pielgrzymi autokarowi 500 dolarów USA.

Kościół w Kostopolu wybudował ks. kan. Władysław Czajka. Początki jego pracy duszpasterskiej na tamtych terenach nie należały do łatwych. Rozpoczął pracę w Ostrogu w 1990 roku. Po półtora roku przeniósł się do Równego. Tu zabrał się za restaurację kompletnie zrujnowanego kościoła garnizonowego, uporządkowanie dziedzińca, który dziś uchodzi za najpiękniejszą posesję ćwierćmilionowego miasta, a był dzikim wysypiskiem śmieci i budowę domu parafialnego. Niedługo potem zaczął dojeżdżać do Kostopola. Początkowo Msze św. odprawiał w prywatnym domu jednego z parafian, potem w zamienionym na kaplicę mieszkaniu w bloku. W 1997 r. rozpoczęto budowę kościoła. Kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II podczas wizyty w Zamościu. W kościele kostopolskim są jeszcze dwa inne kamienie mające wielką symbolikę. W ołtarzu głównym jest skała z Golgoty, a pod amboną kamień z Góry Błogosławieństw w Galilei.

– Trzeba nam jeszcze dużo Bożej pomocy, aby odbudować na Wołyniu to, co ocalało. To, co już osiągnęliśmy, zawdzięczamy wielu dobrym ludziom, którym bliski jest los kresowych ziem, gdzie pola bitew i ojców groby – prosi o wsparcie ks. Władysław Czajka.

Pieniądze zbiera Społeczny Komitet Pomocy Parafii Rzymskokatolickiej w Równem na Wołyniu: 20-300 Janów Lubelski, ul. Kopernika 49, tel. 015 872 49 50.

 

Tekst: Ks. Aleksander Baca, JŁ


Dodano: 19 listopada 2008 r.

 

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2007 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI