Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 17 września 2008 r.

 

CO WYDARZYŁO SIĘ 17 WRZEŚNIA 1939 ROKU?

 

69 lat temu, 17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.

Polska była całkowicie zaskoczona agresją Armii Czerwonej. Atak na wschodzie pozbawił armię polska zaplecza do organizowania wojska. Konsekwencje agresji sowieckiej z 17 września 1939 roku ponosimy do dziś. Te wydarzenia ukształtowały bowiem obecną granicę Polski.

Agresja sowiecka, załamała kompletnie Polską obronne, gdyby nie ona Polska mogłaby się bronić jeszcze przez październik, istniały jeszcze rezerwy czołgów i formowany były jednostki z rezerwistów. Okrutny los czekał mieszkańców zamieszkałych na terenach zajętych przez Rosjan, inteligencja była zabijana albo wyważona w głąb Rosji, pozamykano szkoły i uniwersytety.

W konsekwencji ataku do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Oficerowie wojska polskiego, policjanci, zostali skierowani do obozów w Katyniu, Miednoje i Kozielsku, w których masowo byli mordowani.

17 września, w rocznicę zbrodniczej napaści na Polskę uczniowie szkoły podstawowej w Białej oraz szkoły podstawowej w Janowie Lubelskim, w obecności władz gminy i powiatu, a także zaproszonych gości przedstawili uroczysty apel w ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”. Program ten ma charakter edukacyjny, a jego celem jest kultywowanie pamięci o Polakach zamordowanych w obozach jenieckich w Katyniu.

Po apelu wszyscy uczestnicy uroczystości, wyszli na plac przed szkołą, gdzie odbyło się poświęcenie tablicy pamiątkowej oraz posadzenie dębów upamiętniających zamordowanych rodaków. Dąb posadzony przez uczniów Szkoły Podstawowej w Białej ma upamiętniać ppor. Adama Jakubca pochodzącego z pobliskiego Rataja.

Natomiast dąb posadzony przez uczniów PSP w Janowie Lubelskim – kpt. Kazimierza, Józefa Łukasiewicza, pochodzącego z Janowa Lubelskiego. Obaj zamordowani zostali wiosną 1940 r. przez sowiecki NKWD w Katyniu.

Na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do 2010 r., w Polsce ma być posadzonych 21 473 dębów pamięci symbolizujących zgładzonych przez reżim stalinowski oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy policji. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.

 

Tekst i foto: Łukasz Spryszak


Dodano: 17 września 2008 r.


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2007 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI