Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 14 sierpnia 2008 r.

  

ACH, CO TO BYŁ ZA FESTIWAL...

 

W dniach 9-10 sierpnia 2008 r. w naszym mieście odbył się już po raz szósty Festiwal Kaszy „Gryczaki 2008”.

Tegoroczną edycję należy zaliczyć do bardzo udanych. Pomimo nie sprzyjającej aury w sobotę, w niedzielę pogoda była wymarzona. Organizatorzy Festiwalu spisali się na medal i dopięli wszystko na ostatni guzik.

Przez dwa dni przez Rynek Nowego Miasta przewinęło się kilkanaście tysięcy osób.

Wszyscy byli mile zaskoczeni ilością zagród, które w tym roku prezentowały się wyjątkowo atrakcyjnie. Były to zagrody: janowska, momocka, łążkowska, rudziańska, bialska, kocudzka, godziszowska, mikołajewska (Ukraina), Leśnego Kręgu, Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego, Domu Pomocy Społecznej „Barka”, Muzeum Regionalnego, Lubelskiej Fundacji Rozwoju, Rady Kobiet Powiatu Kraśnickiego, a także zagroda stowarzyszenia „Pegaz”, gdzie mieścił się punkt informacji turystycznej.

Kolorystyki Festiwalowi Kaszy dodawały liczne prezentacje twórców ludowych. Mogliśmy podziwiać i nacieszyć swoje oczy prezentowanymi przez nich wyrobami. Były to dzieła garncarzy, produkty z wikliny, plecionkarstwo, plastyka obrzędowa, wyroby z wosku, malarstwo na szkle i desce, podhalańskie wyroby ze skór, dzieła rzeźbiarzy, artystyczne wyroby z kamieni szlachetnych, kwiaty z wiórów drzewnych i wyroby z suszonych kwiatów. Dodatkową atrakcją były: pokazy ginących zawodów i występy kapel ludowych.

Organizatorzy postarali się też o muzyczną oprawę imprezy i dzięki temu mogliśmy obejrzeć i posłuchać koncertów zespołów, na które przybyły tłumy, a były to m.in.: „Babilon”, ”Nowicky”, „Big Band”, „Rzeszowskiego Klezmaer Band”, a także występ Andrzeja i Mai Sikorowskich.

Gościem specjalnym był Dariusz Gnatowski znany jako „Boczek z Kiepskich”, który dał popis kulinarny przygotowując „Kaszę z Boczkiem”. Można było zasmakować również takich dań, jak: kaczka dziwaczka z fruktami czy płonący udziec nadziewany kaszą podany na szablach.

Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg” przygotowała kocioł krupniku, który swym smakiem zawojował podniebienia uczestników imprezy.

Oczywiście głównym kulinarnym przysmakiem imprezy była kasza gryczana podawana w różnej postaci: gryczak, bułeczki z kaszą, babeczki z kaszą, ciastka z kaszą, kasza z sosem, kasza ze skwarkami, kasza z zsiadłym mlekiem i wiele innych. Jeśli ktoś miał ochotę to mógł spróbować również pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem.

Uwieńczeniem imprezy było wypuszczenie w niebo pięciuset baloników z kaszą szczęścia, które doleciały m.in. na zamojszczyznę, jak donoszą nam szczęśliwi znalazcy.

Patronat honorowy nad Gryczakami objął: Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Grabczuk.

Festiwal zrealizowano ze środków: Narodowego Centrum Kultury, Urzędu Marszałkowskiego oraz Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Szczególne podziękowania kierujemy do głównego sponsora imprezy - firmy JANEX oraz do pozostałych sponsorów: Eska Matthias, Sklepy „Uroda”, Browar Janów Lubelski i Browar Jagiełło.

Patronat medialny nad Festiwalem objęli: Radio Lublin, Telewizja Lublin, Dziennik Wschodni, Moje Miasto.

Trochę smutno tylko, że te cudowne chwile będziemy przeżywać dopiero za rok. My nie możemy się już doczekać...

 

Tekst: AGATY DWIE

Foto: Paweł Tryka (pajox)


Dodano: 14 sierpnia 2008 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI