Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 21 marca 2008 r.

 

WYRÓŻNIENIE ZA ZASŁUGI

 

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w dniu 18 marca 2008 r. radni jednomyślnie podjęli uchwałę o nadaniu księdzu infułatowi Edmundowi Markiewiczowi tytułu: „Zasłużony dla Gminy Janów Lubelski”. Z wnioskiem dla zasłużonego wystąpił Burmistrz Janowa Lubelskiego i Przewodniczący Rady Miejskiej. W uzasadnieniu wniosku napisano:

„Ks. Infułat Edmund Markiewicz od marca 1986 roku jest proboszczem w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim oraz Kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Pełniąc funkcję proboszcza, był inicjatorem wielu prac zmierzających do uświetnienia wyglądu świątyni i jej otoczenia. Wnętrze kościoła zostało gruntownie odrestaurowane łącznie ze wszystkimi ołtarzami, wybudowano nowy budynek parafialny z plebanią i salami dla stowarzyszeń katolickich działających przy parafii, których obecnie jest ponad 20. Wspólnoty skupiają m.in. młodzież, niepełnosprawnych, rodziny katolickie oraz osoby starsze. Powstał przepiękny Plac Różańcowy. Przedsięwzięcie nie było łatwe, był to bowiem teren podmokły, który wymagał osuszania. Nawieziono wówczas na to miejsce 1400 wywrotek ziemi. Dzięki temu powstał wspaniały teren, na którym następnie zostały posadzone ozdobne krzewy, tworzące różaniec. Wokół placu ustawiono rzeźby przedstawiające poszczególne tajemnice różańcowe oraz pomnik Jana Pawła II.

W pierwsze soboty miesiąca wierni gromadzą się tam na tzw. Wieczerniku.

Dzięki zaangażowanej postawie Księdza Infułata Sanktuarium Maryjne wraz z miejscem objawień Maryjnych stało się miejscem kultu religijnego, do którego przybywają liczne pielgrzymki z kraju i z zagranicy. Do promocji Sanktuarium i naszego miasta przyczyniają się liczne wydawnictwa (albumy, opracowania, pismo parafialne „Róża w rodzinie”), powstałe dzięki aktywności Księdza Infułata.

Ks. Infułat organizuje wiele pielgrzymek do innych Sanktuariów Maryjnych: do Częstochowy, Lichenia, Niepokalanowa, Zamościa itp. Kilkakrotnie pielgrzymowano także do Rzymu. Uczestnictwo Ks. Infułata w pielgrzymkach umacniało więzi z parafianami.

Z serdecznym oddaniem popiera piesze pielgrzymki Ziemi Janowskiej do Częstochowy. Zwykle przewodniczy mszy św. w Sanktuarium na rozpoczęcie pielgrzymki, potem wspólnie z pątnikami wędruje kilka kilometrów, po czym żegna ich i błogosławi na trud pielgrzymowania.

W czasie posługi Ks. Infułata powstały nowe parafie erygowane z parafii janowskiej: parafia p.w. św. Jadwigi Królowej (na terenie Janowa), parafia w Andrzejowie, parafia w Krzemieniu, parafia w Wólce Ratajskiej, Wybudowana została też kaplica w Łążku Ordynackim.

Ks. Infułat jest od ponad 20 lat znakomitym gospodarzem parafii, duchowym przewodnikiem dla jej mieszkańców i wzorem do naśladowania.

Praca duszpasterska Ks. Infułata została doceniona również przez hierarchów Kościoła. W 1981r. został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty w Zamościu, w 1983r. kanonikiem gremialnym tej Kapituły. Rok 1989r. to nominacja na kapelana honorowego Jego Świątobliwości, a 1992r. na kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej w Opatowie. W 1995r. został mianowany prałatem Jego Świątobliwości, zaś 29 czerwca 2000 r. otrzymał godność protonotariusza apostolskiego - infułata.”

Oficjalne wręczenie tytułu przez burmistrza nastąpi 20 kwietnia podczas uroczystej Mszy św. o godzinie 12:00, w 50 rocznicę święceń kapłańskich ks. inf. Edmunda Markiewicza.

 

Tekst: red


Dodano: 21 marca 2008 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2007 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI