Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 29 sierpnia 2007 r.

OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIA GARNCARSKIE

 

W dniach 11-15 września 2007 r. Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim organizuje „Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie”. Impreza pomyślana jako swoista promocja garncarstwa i jego tradycji, adresowana jest do garncarzy ludowych i wszystkich zainteresowanych poznaniem tego ginącego zawodu. Szczególne znaczenie ma tu podtrzymywanie tradycji garncarstwa łążkowskiego i pielęgnowania jej przez przekazywanie wiedzy i umiejętności, dotyczących tego rzemiosła młodszym pokoleniom.

W „Spotkaniach” zaplanowany jest udział 20 garncarzy z terenu całej Polski, prezentujących różne ośrodki garncarstwa, różne metody wyrabiania i zdobienia ceramiki. Wspólne spotkania garncarzy pozwolą na wymianę doświadczeń i wiedzy dotyczącej tego rzemiosła, a warsztaty w pracowni w Łążku Garncarskim będą doskonałą okazją do przekazania tej wiedzy młodszym uczestnikom warsztatów.

W ramach „Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich” odbędzie się w pierwszym dniu (11 września) konferencja poświęcona tradycji zawodu garncarza i wytwarzania ceramiki łążkowskiej (dr Ewa Fryś-Pietraszkowa), wystąpienia gości połączone z prezentacją poszczególnych ośrodków garncarskich oraz występ miejscowego zespołu folklorystycznego „JACOKI”. W kolejnych dniach (12-14 września) w pracowniach Łążka Garncarskiego przeprowadzone zostaną warsztaty, w których będzie uczestniczyć młodzież szkolna oraz studenci wydziału kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

W ostatnim dniu „Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich” (15 września) na skwerze w Parku Miejskim odbędzie się kiermasz wyrobów glinianych i prezentacja różnych technik toczenia garnków na kole. Można tu będzie również spróbować własnych sił w pracy na kole. Całość zakończy występ zespołu „BELTAINE” (muzyka celtycka).

W trakcie „Spotkań” w Muzeum będzie czynna wystawa ludowej ceramiki z Lubelszczyzny uzupełniona o wyroby powstałe w czasie warsztatów.

Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Zdrojkowski, a wspierać ją będą: Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim oraz Janowski Ośrodek Kultury.

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizacja Spotkań finansowana jest ze środków Marszałka Województwa Lubelskiego.

Udział w "Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich" jest bezpłatny.

 

TUTAJ PROGRAM OGÓLNOPOLSKICH SPOTKAŃ GARNCARSKICH

 

GINĄCE ZAWODY

Od 1995 r. Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim realizuje program „Ginące zawody”. W ramach tego programu przekazywane są młodszym pokoleniom umiejętności i wiedza związane z tradycyjnymi zawodami z terenu Ziemi Janowskiej. Kilka razy w roku Muzeum organizuje m.in. warsztaty garncarskie dla grup szkolnych. Garncarstwo stanowi tu ciekawą formę uatrakcyjnienia zajęć lekcyjnych dla uczniów, łączącą w sobie walory poznawcze (poznawanie zanikającego zawodu - rękodzieła ludowego), a także praktyczne (możliwość własnoręcznego wykonania tradycyjnego naczynia, flakonu, wazonika, świecznika, pojemniczka na drobiazgi itp.). Należy dodać do tego świetną zabawę towarzyszącą tworzeniu w glinie, która pozwala niekiedy odkryć w sobie ukryty talent.

Organizowane przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim „Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie” mają za zadanie kultywowanie tradycji i kultury ludowej Ziemi Janowskiej, a w szczególności Łążka Garncarskiego – niewielkiej wioski położonej nie opodal Janowa Lubelskiego. Wytwarzana tu od ponad dwustu lat ceramika łążkowska, zaliczana jest do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce. Wyróżnia się bogatą skalą barw, wspaniałą ornamentyką. Do drugiej połowy lat 80-tych XX wieku pracował tu, nieżyjący już garncarz – mistrz Mateusz Startek, laureat nagrody im. Oskara Kolberga. Obecnie tradycje łążkowskiego garncarstwa kontynuuje rodzina Żelazków, która wyrabia ceramikę nawiązującą formą, kształtem i zdobnictwem do tradycyjnej. Od 1995 r. Żelazkowie uczestniczyli w realizacji wspomnianego wyżej programu „Ginące zawody”, realizowanego przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim.

 

 


Dodano: 29 sierpnia 2007 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2007 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI