Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 22 czerwca 2007 r.

 

PRAKTYCZNE UWAGI NA TEMAT WYDAWANIA DOWODÓW OSOBISTYCH

W związku z upływającym terminem wydawania dowodów osobistych, coraz częściej występują różne problemy, które powodują opóźnienia bądź nieporozumienia w trakcie wydawania tych dokumentów.

Aby ograniczyć te zjawiska do minimum, należy pamiętać, że:

wnioski o wydanie dowodów osobistych należy składać osobiście, również odbioru dowodu można dokonać wyłącznie osobiście. Nie ma możliwości upoważnienia innej osoby do odbioru.

W przypadku nieodebrania, wyrobiony dowód osobisty jest przechowywany w Urzędzie przez cały okres ważności dowodu, tj. 5 lub 10 lat.

 • obowiązek wymiany dowodów dotyczy każdej pełnoletniej osoby, niezależnie od wieku, czy stanu zdrowia.

 • wniosek musi być podpisany osobiście przez wnioskodawcę. Podpis ma być odręczny. Należy podpisać się starannie, bo taki podpis będzie na dowodzie. W razie, gdy wnioskodawca nie jest w stanie podpisać się, należy ramkę z podpisem pozostawić wolną i zamiast podpisu będzie wpisane „podpis niemożliwy”.

Ta zasada, stosowana jest również w przypadku składania wniosku dla dzieci w wieku przedszkolnym.

 • wniosek musi być wypełniony pismem drukowanym, dużymi literami i czarnym długopisem.

 • w punkcie 9 wniosku, wpisujemy pełną i aktualną nazwę miejsca urodzenia np. „Krzemień Drugi” niezależnie od tego, jaki zapis był w poprzednim dowodzie np. tylko „Krzemień”.

 • w punkcie 14, wpisujemy kod pocztowy 23-300.

 • w punkcie 15, wpisujemy tylko nazwę miejsca zamieszkania a nie siedzibę poczty, co często jest przedmiotem nieporozumień. Poczty dotyczy tylko i wyłącznie punkt 14.

 • zdjęcia należy przedłożyć 2 szt. czarno-białe, lub kolorowe. W dowodzie i tak będą czarno-białe. Format zdjęć 35x45 mm. Fotografia ma przedstawiać lewy profil z widocznym całym lewym uchem, bez kolczyków. Należy unikać wyrabiania zdjęć w okularach, ponieważ ramka okularów może zasłaniać częściowo oczy. Natomiast, jeżeli ktoś koniecznie chce zrobić zdjęcie w okularach z ciemnymi szkłami, to musi dołączyć aktualne zaświadczenie od okulisty o konieczności stałego noszenia takich okularów. Niedopuszczalne jest dołączanie zdjęć składanych do paszportów tzw. biometrycznych, przedstawiających twarz na wprost z widocznymi dwoma uszami. Powinny być zachowane proporcje tzn. twarz powinna obejmować ok. 50 do 70 % całego zdjęcia. Tło zdjęcia musi być jednolite i jasne, bez żadnych ozdóbek jak „chmurki” czy cienie. Zdjęcia muszą być aktualne, nie sprzed lat.

 • czas oczekiwania na dowód, wynosi ok. 30 dni, lecz należy przygotować się na coraz dłuższy okres, ponieważ obecnie przyjmuje się bardzo dużo wniosków. Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie, gdzie dowody są wyrabiane, nie ma możliwości stosowania przyspieszeń.

 • wnioski o wydanie dowodów osobistych mogą być również składane w miejscu pobytu czasowego, lecz w tej sytuacji należy liczyć się również z dodatkowym wydłużeniem czasu oczekiwania o kolejne tygodnie.

 • wnioski o wydanie dowodu osobistego można składać również dla małych dzieci, nawet dla noworodków.

Wnioski dla dzieci do ukończonych 13 lat, muszą być podpisane przez oboje rodziców osobiście w miejscu składania wniosku.

Jeżeli np. jedno z rodziców przebywa za granicą w czasie składania wniosku, należy uzyskać pisemne potwierdzenie wiarygodności oświadczenia o zgodzie na wydanie dowodu osobistego dla swojego dziecka. Potwierdzenie takie ( w języku polskim) można uzyskać w najbliższym polskim konsulacie, lub u polskiego notariusza za granicą. W tym względzie nie należy oczekiwać żadnych ustępstw ze strony urzędnika przyjmującego wniosek.

Natomiast dla dzieci od 14 do 18 lat wniosek podpisuje tylko jedno z rodziców. W przypadku braku rodziców, czy pozbawienia ich praw rodzicielskich, zgodę na wyrobienie dowodu osobistego może wyrazić opiekun prawny.

 • - wnioski o wydanie dowodów osobistych można pobierać również z internetu, ale najlepiej te w formacie pdf i wypełniać ręcznie, ponieważ w formacie doc. mogą sprawiać kłopoty przy wypełnianiu, ponieważ rubryki mogą się przesuwać ze swoich miejsc.

 • - informacji na temat wydawania dowodów osobistych można uzyskać również telefonicznie – 015 8724309, lub przez internet – janowlub_so@woi.lublin.pl

Tekst: Henryk Golik

 


Dodano: 22 czerwca 2007 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2007 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI