Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 31 maja 2007 r.

 

POGOTOWIE RATUNKOWE W JANOWIE LUBELSKIM - 50 LAT HISTORII

 

Myśl o powstaniu pierwszej stacji pogotowia powstała po tragicznym pożarze Ringtheater w Wiedniu 8 grudnia 1881 r., w którym zginęło 400 osób. Prasa wytknęła poważne błędy w akcji ratunkowej. Pierwsza regularnie dyżurująca stacja pogotowia ratunkowego powstała w Wiedniu w 1883 r.

W okresie przedwojennym nie istniała pogotowie ratunkowe w Janowie Lubelskim. Służba zdrowia przed 1939 r dysponowała jedynie szpitalem na 150 łóżek kierowany przez dr Jeremiasza Sowiakowskiego.

Okolice szpitala przed 1939 r

W trakcie kampanii wrześniowej, kiedy to szpital w Janowie Lubelskim musiał przyjąć tysiące rannych mieszkańców i osób uciekających w kierunku granicy z Rumunią pomocą służyły dziewczęce drużyny PCK z opaskami na rękawach (około 200 osób). To one zajmowały się opatrywaniem i transportem rannych do szpitala, jak relacjonował dr Jeremiasz Sowiakowski w opublikowanych wspomnieniach w „Przeglądzie Lekarskim” w roku 1968 (XXIX nr 1/1968).

Pierwszy samochód sanitarny został sprowadzony do Janowa Lubelskiego przez Niemców w 1941 r. Służył wyłącznie do transportu sanitarnego i nie był wykorzystywany jako klasyczna „karetka pogotowia”. Istniało zalecenie wykorzystywania go wyłącznie na potrzeby ludności pochodzenia niemieckiego.

Pierwsza, z prawdziwego zdarzenia, stacja pogotowia ratunkowego powstała w lutym 1957 r.

Początki nie były łatwe. Warunki lokalowe i wyposażenia w sprzęt były dosyć ubogie. 

Pierwszą karetką pogotowia była wysłużona Skoda.

Według sprawozdania Wydziału Zdrowia Prezydium Powiatowej Rady Narodowej z roku 1957 Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego posiadała: obsadę 1,5 etatu lekarza medycyny, 4 etaty personelu działalności podstawowej, 2 pracowników administracyjnych, 1 pracownika obsługi. W kolumnie transportu sanitarnego zatrudnionych było 6 kierowców obsługujących 5 karetek.

Pod koniec 1957 r zorganizowano miejsce do lądowania dla lotniczego pogotowia ratunkowego na tzw. Pocesurach (wzdłuż ul. Ulanowskiej obok oczyszczalni ścieków).

W 1959 roku w całym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim łącznie z ośrodkami zdrowia, przychodnią i pogotowiem ratunkowym pracuje 11-tu lekarzy medycyny.

Kolejny raport Wydziału Zdrowia z początku lat 60-tych informuje, że „...Stacja Pogotowia Ratunkowego mieści się w wynajętym budynku prywatnym. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi około 320m2. Mimo dobrego położenia, bo mieści się w centrum miasta, warunki pracy są uciążliwe ze względu na bardzo szczupłe pomieszczenia. Brak jest odpowiedniej ilości boksów na tabor samochodowy, brak pomieszczeń na warsztat i magazyn materiałów pędnych. W stacji brak pomieszczenia administracyjnego, pokoju lekarza oraz magazynu leków. Pogotowie zatrudnia jednego lekarza kierownika stacji na 5 godzin pracy dziennej i jednego felczera na całym etacie, który pełni dyżury nocne. Pogotowie posiada pięć karetek w stanie dobrym. Brak jest odpowiedniego zaplecza dla stacji...”

Karetka Warszawa z „kogutkiem” i dumnym „logo” na drzwiach pojazdu

Mimo tych trudnych warunków pogotowie ratunkowe uzyskuje bardzo dobre wyniki, jeśli się je porówna z ostatnimi latami, ponieważ w latach 60-tych średnio karetki pogotowia wyjeżdżały około 1763 razy do zachorowań rocznie i wykonywano około 677 transportów medycznych. Średnio karetki przejechały około 101 785 km w ciągu roku.

Wreszcie w 1965 roku zapada decyzja o budowie nowego szpitala w Janowie Lubelskim na 220 łóżek wraz ze stacją pogotowia, ale dopiero 12 czerwca 1982 roku następuje uroczyste otwarcie nowego szpitala ze stacją pogotowia ratunkowego.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego szpitala

Budowa budynków kolumny transportu sanitarnego

W roku 2001 następuje uroczyste otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Kolejne lata przynoszą dalsze zmiany. W 2003 roku następuje wprowadzenie nowego umundurowania służb ratunkowych zgodnego z normami UE. W 2004 roku pojawia się telemedycyna, czyli wprowadzenie współpracy z Oddziałem Kardiologii w Zamościu- nowy algorytm postępowania w zawałach mięśnia sercowego.

Służby ratunkowe podczas pokazowej akcji.

Następuje też poprawa warunków technicznych dla transportu, ponieważ w 2005 roku zostało wykonane zadaszenie na podjeździe dla karetek pogotowia z automatycznie otwieranymi bramami a w roku 2006 dokonano zakupu 2 ambulansów marki Mercedes najnowszej generacji. Także w tym roku następuje finalizacja Zintegrowanego Stanowiska Dowodzenia Służb Ratunkowych.

 

Zintegrowane stanowisko kierowania służbami ratunkowymi.

W 2006 roku zespół „R” wykonał 1200 wyjazdów, zespół „W” - 1899 wyjazdów oraz wykonano 1337 transportów medycznych.

W roku 2007 planowane jest pełne uruchomienie projektu Zintegrowanego Stanowiska Dowodzenia Służb Ratunkowych.

Na przestrzeni 50 lat stacją pogotowia ratunkowego w Janowie Lubelskim kierowali

- Władysław Chirkowski,

- dr Struski,

- Jadwiga Wójcicka (od 1.04.1968),

- Danuta Serafin,

- Danuta Wejroch 16.08.80-31.01.86,

- Tadeusz Pawlus,

- Marian Patejuk,

- Roman Kaproń 1986-1990,

- Marian Urban od 1990 r,

- Piotr Roczniak,

- Henryka Kura od 15.11.2002 do 30.09.2003 r.

- oraz Zdzisław Sałdan od 1 października 2003 r. do chwili obecnej.

50 rocznica działania Stacji Pogotowia Ratunkowego była okazją do uroczystego spotkania w gronie obecnych oraz byłych pracowników, a także zaproszonych gości. Całemu zespołowi Pogotowia Ratunkowego w Janowie Lubelskim z tej okazji składamy najlepsze życzenia.

 

Opracowano na podstawie dostarczonej prezentacji multimedialnej autorstwa dr Zdzisława Sałdana przygotowanej na obchody rocznicowe

 

Tekst: mw

Foto: archiwum PSPR


Dodano: 31 maja 2007 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2007 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI