Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 8 maja 2007 r.

 

JARMARK JANOWSKI

Impreza pod Patronatem Posła RP Jerzego Bieleckiego odbyła się 5-6 maja 2007r. w Parku Miejskim w Janowie Lubelskim. Jest to impreza podsumowująca całoroczny dorobek artystyczny zespołów śpiewaczych, obrzędowych, kapel, śpiewaków, instrumentalistów, tancerzy z powiatu janowskiego, biłgorajskiego i kraśnickiego. Ponadto promująca i umożliwiająca artystom uczestnictwo w festiwalach, konkursach i przeglądach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Stanowi nieocenione źródło wiedzy etnograficznej o naszym regionie, przez co jest doskonałym materiałem do pisania prac magisterskich, opracowań, książek i innych i publikacji. Dorobek artystyczny zespołów, bogactwo tradycji, zwyczajów, zapisy słowno- muzyczne wykorzystywane są do prowadzenia przez instruktorów JOK warsztatów folklorystycznych z udziałem młodzieży szkolnej, nauczycieli i autentycznych twórców ludowych.

W sobotę 5 maja w ramach Jarmarku Janowskiego odbyły się:

- korowód festiwalowy zespołów i kapel ludowych;

- XXXII edycja Festiwalu Folkloru - eliminacje regionalne do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu i Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Wzięło w nim udział 182 wykonawców (32 pozycje konkursowe) -wykonawcy z powiatu janowskiego, biłgorajskiego i kraśnickiego w kategoriach:

- zespoły śpiewacze, instrumentaliści, kapele, pary taneczne, Duży - Mały (mistrz - uczeń);

- seminarium pt. "Tradycje Ludowe Ziemi Janowskiej", którego wykładowcami byli:

- pieśni obrzędowe: prof. dr hab. Jan Adamowski;

- tradycyjna muzyka: Andrzej Sar ( Wojewódzki Ośrodek Kultury);

- zwyczaje i obrzędy ludowe: Janina Biegalska ( Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury).

W seminarium uczestniczyło 40 osób (nauczyciele, instruktorzy, kierownicy zespołów)

Pierwszy dzień Jarmarku wzbogacił występ Kapeli Podwórkowej "Wygibusy" z Biłgoraja oraz gwiazdy Kapeli Góralskiej "Krywań".

Nominacje na eliminacje wojewódzkie do OFKiŚL otrzymali:

- w kategorii Duży-Mały -Janina Oleszak i Ola Papierzańska;

- w kategorii solistów instrumentalistów- Leon Krzos ze Zdziłowic;

- w kategorii kapel -kapela ze Zdziłowic;

- w kategorii zespołów śpiewaczych -Zespół Śpiewaczy ze Zdziłowic, Zespół "Jarzębina" z Kocudzy, Zespół Śpiewaczy "Zamszanki" z Obszy powiat biłgorajski.

- w kategorii solistów śpiewaków -Stanisław Fijałkowski z Chrzanowa.

Drugiego dnia Jarmarku - (w niedzielę 6 maja 2007r.) odbyły się obchody 30-lecia pracy artystycznej Kapeli Ludowej "Dudków", najbardziej zasłużonej kapeli ludowej w Polsce. Kapela 6-krotnie została laureatem prestiżowych nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, a w 1986 r. laureatem nagrody im. O. Kolberga "Za Zasługi dla Kultury Ludowej". Niestety w piątek 4 maja zmarł w wieku 88 lat Pan Bronisław Dudka - założyciel i kierownik kapeli.

Swój jubileusz 15-lecia pracy artystycznej obchodziła również Pani Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga "Za Zasługi dla Kultury Ludowej", którą otrzymała w 1998 r., na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca ludowego w Rzeszowie w 2006r. oraz Złotej Baszty w Kazimierzu.

Z racji obchodzonego jubileuszu Pan Jerzy Bielecki, poseł na Sejm RP, który objął swoim patronatem tegoroczny Jarmark Janowski, serdecznie pogratulował i podziękował w imieniu wszystkich mieszkańców Ziemi Janowskiej członkom Kapeli Ludowej "Dudków" i Pani Janinie Chmiel za wkład w krzewienie kultury ludowej i podtrzymywanie miejscowej tradycji.

W uroczystościach jubileuszowych udział wzięli: Eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego Pan Zdzisław Podkański, Wicemarszałek Andrzej Olborski, Starosta Powiatu Janowskiego - Zenon Sydor, z-ca Burmistrza Janowa Lubelskiego Czesław Krzysztoń, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury - Janina Biegalska, reprezentacja Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Dyrektor Domu Kultury i Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim.

Uczestnicy Festiwalu Folkloru oraz jubilaci otrzymali dyplomy, listy gratulacyjne i nagrody pieniężne ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim.

W trakcie Jarmarku Janowskiego odbył się również kiermasz sztuki ludowej z udziałem twórców z powiatu janowskiego, biłgorajskiego i kraśnickiego:

- wyroby z wikliny i rogożyny, bibuły, korzenioplastyka, wyroby z gliny, drewna, metalu

- pokazy rękodzieła ludowego i artystycznego:

- toczenie garnków na kole- Pan Adam Żelazko

- wyroby z rogożyny- Pani Stanisława Suchora

- wyroby z bibuły- Pani Aniela Jargieło
oraz kiermasz kwiatowy z udziałem wystawców i producentów z okolicznych powiatów.

Dla wystawców organizatorzy przygotowali kramy dominikańskie i promocję oraz nagrodę "za najładniejszy kram".

Na zakończenie Festiwalu Folkloru odbyła się zabawa ludowa "Majówka", w której wzięli udział:
Zespół Obrzędowy z Rudy Solskiej z widowiskiem "Pieczenie Korowala", Kapela Krakowska oraz zespół country "KONWÓJ".

Całość imprezy prowadził rodowity góral, znany widzom jako Zenek z serialu "Plebania", od lat prowadzący Festiwal w Kazimierzu- STANISŁAW JASKUŁKA.

Jarmark Janowski jest imprezą w doskonały sposób integrującą społeczność małomiasteczkową i wiejską, dla ludzi starszych stanowi wielkie przeżycie czegoś, co minęło, a nadal jest bliskie sercu, dla młodych zaś jest możliwością zetknięcia z autentycznymi twórcami i artystami ludowymi.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy, a zwłaszcza sponsorom: Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim, Salon Urody "Vis a Vis", Radio Lublin, TVM Stalowa Wola, Kurier Lubelski.

 

Foto: Paweł Tryka


Dodano: 8 maja 2007 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI