Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Skrócony Poradnik Przedsiębiorcy

 

Janów Lubelski - Leśny Skarbiec

 

Instytucje w Unii Europejskiej

 

 

Dodano: 17 kwietnia 2007 r.

 

LIST Z WOŁYNIA 

 

„Jesteśmy w naszej parafii po rekolekcjach wielkopostnych. Stosunkowo dużo ludzi - jak nigdy dotąd - przychodziło na słuchanie Słowa Bożego. Podobnie było z katechezami, które głosiliśmy także w okresie przed Paschą. Jesteśmy mocniejsi. 26 osób przyjęło sakrament bierzmowania, tyle samo uczestniczyło w odnowieniu tego sakramentu (to ci, którzy byli ochrzczeni poza Kościołem katolickim i bierzmowanie przyjęli w okresie niemowlęctwa).

Msza św. w Krzemieńcu

Św. Mikołaj w parafii w Równem

 

Ciągle pytamy się, jakie formy powinno przybrać apostolskie działanie? Jak w środku świata, który mało albo w ogóle nie mówi o Bogu, rozmawiać o sprawach najważniejszych - o wierze? Posyłamy wiernych, aby świadczyli o swojej wierze na ulicy. Udaliśmy się do odbywających karę dożywotniego więzienia. Ktoś powiedział „to jakby chodzenie po piekle", z taką jednak różnicą, że stąd jeszcze można wyrwać nieśmiertelne dusze. Dobra nowina dociera daleko. Wśród gromadki dzieci (12 osób) idących w tym roku do I Komunii Św. jest też rodzeństwo sierot - brat z siostrą z domu dziecka. Jedno z nich wcześniej przyjęło chrzest. Dorosłych, którzy w tym okresie przystąpili do I Komunii św., były 22 osoby.

Kościół w Równem

Wybudowany nowy kościół w Kostopolu

 

O tym, że Kościół zakorzenia się w naszym środowisku, świadczy fakt, że mamy swoich duchownych. 12 maja nasz parafianin Olech Firsow przyjmie święcenia kapłańskie w katedrze w Łucku. 13 maja będą jego prymicje w Równem. Przypominamy sobie jego chrzest, który przyjął w naszej świątyni. Obecnie ma 38 lat.

Niestety, są na Ukrainie wypadki, że niektóre kaplice są zamykane, bo ludzie przestają przychodzić, (starzy wymierają, a młodzi nie znają drogi do świątyni - bo rodzice im nie przekazali wiary). Prosimy Was o serdeczna modlitwę, abyśmy umacniali się w przekazywaniu wiary innym.

Rozradowały nasze serca także bliźniaczki Iryna i Natalia Jewtuszok (mają polskie korzenie), które zwyciężając w eliminacjach Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Równem, potem w finale ogólnopolskiego Festiwalu w Będzinie zdobyły GRAND PRIX i otrzymały nagrodę za najlepsze wykonanie polskiej tradycyjnej kolędy „Lulajże Jezuniu". Mamy nadzieję, że nasze eliminacje w Równem przybiorą inny wymiar. W tym roku planujemy je organizować w szerszym projekcie „Polskie i ukraińskie kolędy i pastorałki jako narzędzie porozumienia i dialogu".

Bliźniaczki Iryna i Natalia Jewtuszok

Stacja "Podjęcie Krzyża"

Na 29 czerwca planujemy w Równem poświęcenie „Ogrójca" - jako wstępu do istniejącej od wielu lat drogi krzyżowej oraz poświęcenie piętnastej stacji z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego z napisem „Jezu ufam Tobie".

Dalej prowadzimy prace związane z ogrzewaniem budynku parafialnego - z wiosną czekamy na szczęśliwe ich zakończenie. Wstępnie już nawet weszliśmy w użytkowanie jednej sali.

W Kostopolu finalizujemy przyjęte zamierzenia: ołtarz z figurą Chrystusa Miłosiernego (wys. 3,50 m), zainstalowaliśmy nową radiofonię i doprowadziliśmy gaz. Staje przed nami problem malowania świątyni i położenia posadzki oraz zakupu kotła gazowego dla ogrzewania pomieszczeń.

Pragniemy sięgać naszymi wysiłkami w głąb, aby to wszystko, co czynimy, zakorzeniło nas w Chrystusa, w Jego Krzyż i Zmartwychwstanie. Chcemy tutaj wspomnieć o ks. Andrzeju Maciągu, który od kilkunastu lat pracował na Ukrainie. Mając 55 lat zginął w wypadku drogowym, wioząc wykładowców do Instytutu Religijnego w Gródku Podolskim, którego był rektorem (Instytut ma afiliację Uniwersytetu Laterańskiego). Takie sytuacje przypominają, że nadzieja nasza, aby była trwałą, musi sięgać daleko poza przestrzeń ziemi.

W tym duchu będziemy się też modlić 8 lipca w katedrze Łuckiej za ofiary „trudnej historii Wołynia i Polesia" z czasu II wojny światowej. Liturgia Mszy św. będzie transmitowana przez telewizję Polonia. Planujemy też zrobić album o cmentarzach w Równem (w tym także o byłych cmentarzach). Zapraszamy Was, drodzy Rodacy, do współpracy za pośrednictwem Komitetu w Janowie Lubelskim. Mamy także propozycje: kto chciałby umieścić zdjęcie z bliskiego Wam nagrobku, prosimy o kontakt. Pragniemy, aby mogiły nie były bezimienne. Być może wiele z nich odzyska przez to swoje imię.

Trzeba nam jeszcze dużo Bożej pomocy, by odbudować na Wołyniu to, co ocalało, by wartości tkwiące w ludziach pozbierać i budować. To, co już osiągnęliśmy zawdzięczamy wielu dobrym ludziom. Wierzymy, ze Pan Bóg odszuka kolejne wrażliwe serca, którym bliski jest los tych kresowych ziem, gdzie pozostały pola bitew i ojców groby.

Wchodzimy w NOWE dzięki Waszej nieustannej pomocy - modlitewnej i materialnej. Doświadczamy jej każdego dnia. Dziękujemy z całego serca wszystkim - zarówno tym, którzy darują symboliczny „wdowi grosz", jak i tym, którzy dają tysiące. Bóg zapłać! W taki też sposób doświadczamy jak Bóg ma przebogate, oblicze!”

Ks. Władysław Czajka, ks. Grzegorz Draus

Równe, kwiecień 2007

 

Nasz adres:

Rzymskokatolicka Parafia p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła,

ul. Soborna 213, 33001 Rivne, Ukraina

Tel. (z Polski): 00-38 0362257372, fax:00380362224347

E-Mail: mail@caritas.rivne.com

PS: Ludziom nieobojętnym na los tutejszych braci katolików podajemy nr konta bankowego:

Społeczny Komitet Pomocy Parafii Rzymskokatolickiej w Równem na Wołyniu,

23-300 Janów Lubelski, ul. Kopernika 49, tel. 0-15 872-49-50

PKO S.A. I/O Janów Lubelski nr konta: 22 1240 2757 1111 0000 4007 7837

 


Dodano: 17 kwietnia 2007 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona Ośrodka Sportu i Rekreacji "Zalew"

 

Strona Festiwalu Filmowego FART



Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2007 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI